تاریخچه بازی مونوپولی [+ نقد و بررسی Monopoly ]

تاریخ ارسال : 1400/03/09

همیشه فیلم ها و دیالوگ های تاریخی آدم رو یاد نوستالژیک میندازه.مونوپولی یکی از بازی هایی است که با خانواده های ایرانی حسابی اخت شده است و جز خانواده های ایرانی است.

همیشه فیلم ها و دیالوگ های تاریخی آدم رو یاد نوستالژیک میندازه.مونوپولی یکی از بازی هایی است که با خانواده های ایرانی حسابی اخت شده است و جز خانواده های ایرانی است.واژه مونوپولی از دو بخش تشکیل شده بخش اول مونو که در زبان یونانی به معنی تنها، تنهایی و انحصار است و بخش دوم کلمه یعنی پولی در زبان یونانی به معنی فروش است.بازی مونوپولی یک بازی اقتصادی است و هرکه انحصار طلب تر باشه دربازی احتمال بردش زیاد تر میشه. پس درادامه مقاله با ما همراه باشید تا در مورد بازی مونوپولی بیشتر بدانید.

تاریخچه بردگیم مونوپولی

در قرن ۱۷ و ۱۸ مردم آمریکا اکثرا به کشاورزی و دامپروی (گاو چرانی ) می پرداختند و کمتر زمانی برای بازی کردن داشتند و عمده بازی هایی که در آن دوره بازی می شد به بولینگ ، پوکر و تخته نرد خلاصه می شد. نکته جالبی که در ارتباط با این امر در ابتدا وجود داشت این بود که بسیاری از تندرو های آمریکایی بسیاری از بازی های شامل تاس را مرتبط با جادوگری و شیطان پرستی می دانستند؛ ولی در قرن ۱۹ با تغییر سبک زندگی اکثر مردم آمریکا از کشاورزی به زندگی شهر نشینی، با بیشتر شدن زمان فراغت و افزایش درآمد برای قشر متوسط ، بازی کردن حتی به یکی از راههای تربیتی برای رشد و تربیت و آموزش فرزندان توسط مادران تبدیل شد و بازی های رومیزی به طرز عجیب غریبی وارد خانه های آمریکایی ها شد. به مرور تمامی اعضای خانواده با هر سنی  می توانستند کنار همدیگه به بازی کردن بپردازند و همین مسئله باعث به وجود آمدن ژانری در بردگیم به نام ژانر بازی های خانوادگی شد.

در اواخر قرن ۱۹ در آمریکا تکنولوژی چاپ و تولید بازی های رومیزی پیشرفت چشمگیری کرد و کارت ها و المان های بازی از حالت تک رنگی درآمدند و چند رنگی شدند. از طرفی امکان تولیدات بازی ها با توجه استقبال اکثریت مردم آمریکا در تیراژ بالا منجر به کاهش قابل توجه قیمت بازی ها شد که همین امر در نهایت منجر به این شد که بازی کردن بازی های رومیزی به یکی از تفریحات  مردمان آمریکا تبدیل شود.

در همین زمان جامعه آمریکا از تم مذهبی صرف فاصله گرفت و فضای اکثریت جامعه به سمت سکولاریسم ، مادی گرایی و سرمایه داری جلو رفت. درست در همین زمان بود که بازی  district messenger boy در سال ۱۸۸۶  توسط انتشارات مک لافلین برادرز در نیویورک منتشر شد و دقیقا منطبق بر همین جریان فکری مرسوم آن روز های آمریکا بود.

در دهه ۱۸۸۰ جریان قدرتمند در آمریکا  جریان سرمایه داری بود و بسیاری از سرمایه داران از این موضوع که  داستان بازی ها به سمتی برود که افرادی با سرمایه‌ی بیشتر به قهرمانان بازی ها تبدیل شوند به شدت استقبال می کردند. از طرفی دیدگاه و نظریات اقتصادی henry George  مبنی بر سرمایه دار شدن از طریق اجاره دادن املاک و مستقلات بسیار محبوبیت یافت و جریانی به نام georgism  را به وجود آورد. این دیدگاه سرمنشا طراحی بازی رومیزی به نام landlord’s game بود که توسط خانم الیزابت مگی (Elizabeth Maggie) در سال ۱۹۰۴ طراحی گردید.وی از طرفداران جریان georgism بود و بازی فکری خود را بر همین سیستم طراحی نمود.

این بازی در همان ابتدای امر انقدر برای مردم عادی سرگرم کننده و جذاب بود که نزدیک به سی سال به محبوب ترین بازی مردم آمریکا تبدیل شد. بعدها الیزابت مگی تصمیم گرفت با اضافه کردن المان هایی به بازی رومیزی خود ، بازی اولیه را بهبود و گسترش دهد که همین امر منجر به طراحی بردگیمی جدید شد که هویت خود را وامدار بازی فکری landlord’s game بود. این بازی با نام مونوپولی در سال ۱۹۳۵ به کمک کمپانی پارکر برادرز (parker bros) به جهان معرفی شد. جالب است بدانید طبق آمار بازی مونوپولی را تا به امروز چیزی نزدیک به ۷۵۰ میلیون نفر بازی کرده اند و این بازی تا به امروز به ۳۸ زبان زنده دنیا نیز ترجمه شده است. خوب بریم که یه سری اطلاعات کلی درباره محتویات ، قوانین و گیم پلی بازی مونوپولی داشته باشیم.

آموزش و قوانین بازی فکری مونوپولی

بازی مونوپولی از دو تاس، تعدادی کارت ، تعدادی توکن خانه و هتل ، تعداد زیادی اسکناس با ارزش های متنوع و یک برد اصلی که بر روی آن اسم خیابان ها ، محله ها ، و مکان های دیگری همچون پارکینگ ، اداره مالیات ، اداره برق ، اداره آب ، زندان و قسمت کشیدن کارت های شانس و جایزه می باشد تشکیل شده است.

در ابتدای بازی بازیکنان همگی دو تاس را ریخته و هر کسی که عدد بیشتری بیاورد به عنوان اولین بازیکن بازی را شروع می کند. در این نقطه همه بازیکنان ۱۵۰۰ دلار از بانک گرفته و یک بازیکن به عنوان بانکدار انتخاب می شود.

با مشخص شدن نفر اول هر بازیکن در ابتدای نوبت خود ابتدا تاس میریزد و به مجموع عدد دو تاس مهره ی خود را جلو می برد. سپس اگر مهره آن بازیکن در خیابانی بایستد که متعلق به هیچ بازیکنی نباشد می تواند با پرداخت هزینه آن خیابان ، آنجا را بخرد و در آن جا شروع به خانه سازی و هتل سازی کند ولی اگر در خیابانی توقف کند که متعلق به یکی دیگر از بازیکنان باشد می بایست مبلغ اجاره ی آن جا را با توجه به تعداد خانه ها و یا هتل ساخته شده در آنجا بپردازد. این اعداد در دفترچه راهنمای بازی مونوپولی کامل نوشته شده اند.

در صورتی که بازیکنان بر روی خانه مالیات و جایزه بروند می بایست کار مرتبط به آن را انجام داده و یا مقداری پول به عنوان مالیات بدهند و یا از بانک بازی توسط کارت شانس به عنوان جایزه پول دریافت کنند و یا توسط کارت های شانس جریمه شوند.

پول های داده شده در قسمت مالیات در پارکینگ ذخیره می شود و در صورتی که یک بازیکن برای اولین بار به پارکینگ برود تمامی پول های موجود در آن جا را برمیدارد و زمانی که یک بازیکن بر روی خانه ی “برو به زندان” برود یا سه بار در نوبت خود پشت سر هم تاس جفت بیاورد و یا کارت شانسی بکشد که بگوید به زندان برو، مستقیم به زندان منتقل می شود که در آنجا هم قوانین خاصی روی او اعمال میشود.

اوج هیجان بازی در درگیری بازیکنان و متحد شدن آن ها در ارتباط با خرید و فروش محلات و خیابان ها با یکدیگر می باشد. ذکر این نکته بسیار حائز اهمیت است که شما زمانی می توانید اقدام به ساخت و ساز در خیابان های یک محله را انجام دهید که تمامی کارت های خیابان های یک محله را داشته باشید پس طبیعتا می بایست خیابانی که به دردتان نمی خورد را به بازیکنی که به آن نیاز دارد تا مونوپولی (انحصارگرایی) خیابان های یک محله را داشته باشد بفروشید و از او خیابانی که میخواهید را بگیرید یا صرفا آن خیابان را به قیمتی گزاف به او بفروشید. یا گاهی مجبور می شوید به قیمتی گزاف یک خیابان را که احتیاج دارید بخرید تا تمام خیابان های یک محله را داشته باشید. به تمامی این کشمکش ها  هزینه های اجاره ای که می بایست در هر محله پرداخت کنید را اضافه کنید. هر چقدر  این خیابان ها به اصطلاح مجهزتر یا لاکچری تر می شوند هزینه اجاره کردن آن ها نیز طبیعتا زیاد تر می شود.

ذکر این نکته قابل تامل است که هر بازیکن زمانی که نقدینگی اش تمام شود قادر است با به رهن گذاشتن املاک خود پولی از بانک بگیرد و بازی را ادامه دهد ولی کارت آن خیابان را می بایست به پشت بگذارد و در صورتی که بازیکنی بر روی آن خیابان برود دیگر به وی اجاره ای پرداخت نمی کند. بعد ها با پرداخت هزینه رهن بانک بعلاوه ۱۰ درصد از هزینه اولیه رهن آن می تواند ساختمان را از رهن بانک پس بگیرد و دوباره از آن استفاده کند.

در ادامه بازی هر بازیکنی که وارد ورشکستگی شود و دیگر پولی نداشته باشد  که به بازیکنان دیگر مرتبط با اجاره مکان هایی که در آنها می ایستند بدهد ،از بازی خارج شده و برنده بازی در نهایت کسی است که به تنهایی با بیشترین پول باقی بماند.

مونوپولی؛ یک بردگیم کامل خانوادگی

نکته بسیار جالب و تحسین برانگیز در ارتباط با بردگیم مونوپولی رساندن این میزان  از هیجانات و تبادلات مالی فقط و فقط با دو عدد تاس و یک برد بسیار ساده است. اخیرا نسخه های بسیار بسیار متفاوتی از مونوپولی با تم فیلم های سینمایی و سریال های پرطرفدار مانند فرار از زندان، گیم اف ترونز ، برکینگ بد ، هری پاتر و …روانه بازار شده است.

حتی در نسخه های امروزی مشاهده می شود که افزونه بانکداری الکترونیکی نیز به بازی اضافه شده و دیگر پول کاغذی در بازی وجود ندارد و همه بازیکنان با دستگاه پوز و کارت های اعتباری خرید و فروش کرده و اجاره و مالیات خود را پرداخت می کنند. حتی یک نسخه جمع و جور و سریع از بازی نیز به وجود آمده که به آن مونوپولی deal گفته می شود. بازی فکری مونوپولی کاملا یک بازی شناخته شده و کامل در تمام دنیاست که نسخه های مختلف آن در همه جا دیده میشود. نسخه هایی با اسامی مختلف روپولی، ایروپولی و … هم برگرفته از همین سری بازی های محبوب شکل گرفتند.

سوال اصلی در ارتباط با بازی فکری مونوپولی این است که این بازی برای چه قشری، چه افرادی، با چه سن و سالی مناسب است و برای چه گروهی مناسب نیست؟

در جواب باید گفت این بازی برای تمامی سنین از کودک خردسال که می خواهد با مسائل مالی و جمع و تفریق ریاضی و ارتباط عمومی با سایر افراد جامعه آشنا بشود تا افراد بزرگسال که به دنبال تفریحات دسته جمعی و دورهمی در کنار یکدیگر هستند مناسب می باشد.

در آخر جدا از بحث سلیقه شخصی به نظر بنده، بازی مونوپولی بی دلیل پرفروش ترین بردگیم جهان نبوده و همین مسئله گواه بر پر طرفدار بودن و ارتباط گرفتن اکثر افراد با این بازی است. ولی به عنوان چند توصیه کلی این بازی برای افرادی که با دنیای بازی های رومیزی آشنایی کامل دارند و  با بازی هایی که تم و مکانیزم شانس زیادی در آن دخیل است، مشکل دارند یا کلا آدم های بد شانسی هستند اصلا توصیه نمی شود. ولی برای کسانی که می خواهند به تازگی با دنیای جذاب و مسحور کننده بازی های فکری و بردگیم ها آشنا شوند بسیار گزینه مناسبی می باشد.

 

بهترین بازی های فکری رومیزی برای بزرگسالان

تاریخ ارسال : 1400/03/08

ممکن است با اسم بازی های رومیزی یاد منچ یا مار و پله یاد ایام کودکی خود بی افتن و دل تنگ اون ایام بشن.ما عادت کردیم که اسم بازی می یاد یاد بچه  بیفتیم.اما اینطوری نیس که همه بازی برای بچه ها باشه.اگه بخوایم دقیق‌تر بگیم، بیشتر طرفدارهای بردگیم و بازیکن‌های حرفه‌ای، جزو رده‌های سنی بین 20 تا 40 سال دسته‌بندی میشن. معمولا بهترین بازی فکری توی ژانرهای مختلف، اون قدری گیم‌پلی و مکانیزم‌های پیچیده‌ای دارن که اصلا برای کودکان کم سن و سال مناسب نیستن!

ممکن است با اسم بازی های رومیزی یاد منچ یا مار و پله یاد ایام کودکی خود بی افتن و دل تنگ اون ایام بشن.ما عادت کردیم که اسم بازی می یاد یاد بچه  بیفتیم.اما اینطوری نیس که همه بازی برای بچه ها باشه.اگه بخوایم دقیق‌تر بگیم، بیشتر طرفدارهای بردگیم و بازیکن‌های حرفه‌ای، جزو رده‌های سنی بین 20 تا 40 سال دسته‌بندی میشن. معمولا بهترین بازی فکری توی ژانرهای مختلف، اون قدری گیم‌پلی و مکانیزم‌های پیچیده‌ای دارن که اصلا برای کودکان کم سن و سال مناسب نیستن!
 بردگیم، یک صنعت جهانی با آینده‌ای روشن
طراحی و تولید بردگیم در سراسر جهان سال‌‌هاست که به یه صنعت بسیار گسترده و پرسود تبدیل شده و همین نشون میده که اقبال عمومی نسبت به بازی رومیزی چقدر زیاده. طبق آمار PR Newswire ، بازار بردگیم جهانی در یکی دو سال گذشته چیزی حدود 13 میلیارد دلار ارزش داشته که با شیوع کرونا و افزایش خرید مصرف‌کننده‌ها، پیش‌بینی میشه این رقم تا سال‌های آینده چند برابر بشه.
از طرف دیگه با ورود بازی رومیزی به سیستم‌های آموزشی، مدارس و آکادمی‌ها و استفاده از اون به عنوان یه ابزار آموزشی، میتونه باعث بشه بازارهای جدیدی در سال‌های نه چندان دور توی این حوزه ظهور کنه. بازار بردگیم ایران هم اخیرا با ورود تولیدکننده‌های حرفه‌ای و خوش‌فکر داره آروم آروم به شرایط مناسبی میرسه و قطعا میتونه آینده بسیار درخشانی داشته باشه.
پس بردگیم رو جدی بگیرید، از تجربه کردنش نترسید و مطمئن باشید از ورود به جهان بازی رومیزی پشیمون نخواهید شد. در نهایت این رو به یاد داشته باشید که بهترین بازی فکری اونیه که بهمون کمک کنه رشد کنیم و به نسخه بهتری از خودمون تبدیل بشیم.


 

بهترین بازی فکری چه فوایدی داره و بردگیم به چه درد میخوره؟
قطعا تفریح و خوش‌گذرونی یکی از مهم‌‎ترین دلایل برای تجربه بازی رومیزی به حساب میاد، اما جدا از فان بودن، بردگیم فایده‌هایی داره که احتمالا تا حالا نشنیدید. این رو بدونید که یه بازی رومیزی خوب میتونه به تنهایی واسه شما یه دانشگاه باشه! سعی می‌کنیم در ادامه مهم‌ترین فایده‌های بردگیم رو بگیم و برای هر کدوم بهترین بازی فکری رو معرفی کنیم.
1- شکستن یخ جمع
حتما برای شما هم پیش اومده که برای اولین بار توی جمعی قرار  بگیرید که همه معذب هستن و هیچ کس هیچی نمیگه. انگلیسی‌ها یه اصطلاحی دارن با عنوان «آیس بریکر» که به کارهایی میگن که میتونه سریع یه جمع خشک و جدی رو به یه دورهمی شاد و پرانرژی تبدیل کنه. بازی رومیزی یکی از بهترین آیس بریکرهاییه که مخصوصا برای فضاهای کاری یا خانوادگی خیلی خوب جواب میده. پیشنهاد ما بازی کدنیمز هست که جزو بهترین بازی فکری ژانر پارتی گیم حساب میشه. اگر هم آدم‌های اون جمع خیلی افراد رسمی و خشکی نیستن، پی شوم رو بازی کنید که میتونه حسابی شما رو بخندونه.
2- افزایش قدرت تفکر منطقی و استراتژیک
تفکر منطقی، یه ویژگی مادرزادی نیست که فقط افراد خاصی اون رو داشته باشن، بلکه یه مهارته که آدم‌ها باید در طول زمان اون رو یاد بگیرن و تمرین کنن. از اونجایی که متاسفانه چنین چیزی رو در هیچ مدرسه و دانشگاهی به شما یاد نمیدن، لازمه که از روش‌های دیگه‌ای تفکر مدیریتی رو یاد بگیرید؛ مثل بازی های استراتژیک
انواع بازی فکری بزرگسالان که در ژانرهای مختلفی توی بازار وجود دارن، بهترین ابزار برای این کار به حساب میان. تحقیقات علمی نشون میده وقتی بردگیم بازی می‌کنید، قسمت‌های مختلف مغز که مربوط به حافظه و تفکر منطقی هستن تحریک میشن و بیشتر به کار میفتن. برای شروع می‌تونید با بازی سیطره کتان شروع کنید که هیچ وقت تکراری نمیشه.
3- بهبود توانایی مذاکره و چانه‌زنی
فرقی نداره که چه شغل یا موقعیت اجتماعی داشته باشید. همه ما هر روز توی شرایطی قرار می‌گیریم که نیاز پیدا می‌کنیم با آدم‌های دیگه مذاکره کنیم و اون‌ها رو به انجام کاری که خودمون می‌خوایم متقاعد کنیم. توی چنین شرایطی همیشه آرزو می‌کنیم که کاش می‌تونستیم با زبونمون مار رو از لونه بیرون بکشیم!
خبر خوب اینه که بازی رومیزی میتونه چنین قدرتی رو در ما به وجود بیاره و تقویت کنه. چاینا تاون یا محله چینی‌ها، یه بازی فکری درجه یکه که هرکسی بتونه بهتر مذاکره کنه و چونه بزنه، برنده میشه. پیشنهاد می‌کنیم چاینا تاون رو با اون رفیقای خوش زبون بازی کنید که بتونید بیشتر لذت ببرید و یاد بگیرید.
4- توسعه تفکر خلاق با بهترین بازی فکری ها
ذهن آدم‌ها برای این که بتونه ایده‌پردازی کنه نیاز داره تا به یک منبع وصل بشه و با ایده‌های جدید تغذیه بشه. بردگیم‌های زیادی وجود دارن که یه انتخاب عالی برای افزایش قدرت خلاقیت و تفکر انتزاعی هستن، اما بدون شک بهترین بازی فکری برای مواقعی که به بن‌بست ایده رسیدید، بازی دیکسیت یا در واقع نمونه دیگه‌ی استوژیت هست. این بازی با تعداد زیادی تصویر خیال‌انگیز میتونه ذهن شما رو تا مدت‌ها به خودش مشغول نگه داره. اگر توی محیط کاری قراره برای موضوعی جلسه طوفان فکری برگزار کنید، پیشنهاد می‌کنیم قبلش حتما یه دور دیکسیت بازی کنید تا ذهنتون حسابی گرم بشه.
5- کاهش استرس و فشارهای عصبی
استرس و اضطراب میتونه ذهن شما رو پیر کنه و چون این روزها همه ما به نحوی هر روز با هزارتا مشکل سر و کله می‌زنیم، لازم داریم تا ذهنمون رو از این همه فشار نجات بدیم و برای ساعاتی آرامش رو بهش تقدیم کنیم. بردگیم تاکنوکو و یا بازی اسب های تک شاخ با شخصیت های جذابشون میتونن استرس رو ازتون دور کنن و حال خوبی براتون به ارمغان بیارن. ترکیب همه این عناصر با هم حس خوبی از آرامش و لذت به شما میده که شاید توی دنیای واقعی نتونید تجربه‌اش کنید.
6- هدف‌گذاری، مدیریت منابع و تفکر بلندمدت
اگر تا حالا تجربه‌هایی از جنس مدیریت و رهبری رو پشت سر گذاشته باشید، قطعا با ما موافق هستید که این سه ویژگی چقدر برای موفقیت و به ثمر رسیدن یک پروژه موثرن، و احتمالا با این حقیقت تلخ هم مواجه شدید که خیلی از ما توی مهارت‌هایی مثل هدف‌گذاری و تفکر بلندمدت بسیار ناتوان هستیم، چون تا حالا فرصتی برای کسب چنین مهارت‌هایی نداشتیم. دنیای بردگیم و بازی رومیزی میتونه به ما کمک کنه تا یاد بگیریم چطوری با منابع محدودی که داریم، بهترین نتیجه‌ها رو بگیریم. بازی پاورگرید از بهترین بازی فکری توی این ژانره که شما رو وسط یه پروژه خرید و فروش نیروگاه برق قرار میده تا با منابع موجود و سرمایه‌ای که دارید، تلاش کنید به شهرهای مختلف برق برسونید. این بازی با مکانیزم‌های مختلفی که داره، شما رو حسابی درگیر میکنه و بهتون یاد میده که بدون عجله و با آینده‌نگری، برای یک پیروزی بزرگ،  قدم‎های کوچک ولی موثر بردارید.
7- تجربه نقش‌ها و جهان‌های جدید
توی زندگی معمولی خیلی پیش نمیاد که بتونیم موقعیت‌های مختلف رو تجربه کنیم و خودمون رو با چالش‌های جدید روبه‌رو کنیم. همین یکنواختی و کسالت میتونه به مرور باعث کم‌حواسی و حتی آلزایمر بشه. اما با کمک بازی رومیزی میتونیم خودمون رو وسط تجربه‌هایی قرار بدیم که شاید در واقعیت هیچ شانسی برای مواجهه با اون‌ها نداشته باشیم. مثلا با بردگیم جیپور، در نقش تاجران هندوستانی قرار می‌گیریم که باید کالاهای باارزشی رو خرید و فروش کنن، با بردگیم وینگسپن می‌تونیم به تماشای پرنده‌های مختلف بریم و شرایط رو برای زندگیشون فراهم کنیم. با فتوسنتز به دنیای گیاهان میریم و باید برای بقا بجنگیم و در گلوم هیون، در نقش تعدادی شوالیه، به سرزمین‌های دور حمله‌ور میشیم و منابع با ارزش رو غارت می‌کنیم.

معرفی بهترین بازی فکری بزرگسالان ( لیست بهترین بردگیم های 1400)
در پایان چندتا از بهترین بازی فکری های بزرگسالان رو بهتون معرفی میکنیم تا ببینید قراره در چه دنیای بزرگی غرق بشید… :
بازی فکری استانبول
بازی اعماق
بازی پاورگرید
بردگیم فتوسنتز
بردگیم شگفتی های شرقی
بردگیم ایمهوتپ
بازی کارتی زیرخاکی
بردگیم آخرین ایستگاه
بازی فکری وینگسپن
بردگیم هنر مدرن
بازی فکری مونوپولی
بردگیم استوژیت
بازی فکری کدنیمز
بازی فکری زد و بند
بازی فکری خدمه (Crew)
بازی فکری چاینا تاون
بازی فکری استاک پایل
بردگیم کاتان (Catan)
بردگیم ریسک (Risk)
بازی رومیزی کهربا (Splendor)
بازی رومیزی عجایب هفتگانه
بازی رومیزی Gloomhaven
1-بازی فکری استانبول
جاده‌ی ابریشم به تمامی شهر هایی که توی مسیرش بودن رونق خاصی داد. یکی از این شهر های خوش شانس استانبول بود. حالا بازار استانبول یکی از پر رفت و آمد ترین بازار ها شده و به یکی از مراکر تجاری اصلی دنیا تبدیل شده. توی این بازار از گندم گرفته تا الماس و یاقوت خرید و فروش میشه. در بردگیم استانبول شما نقش یکی از تاجران بزرگ بازار این شهر رو دارید که با استفاده از منابع مالی، خدم و حشم و از مهم تر سیاست و استراتژی‌تون، برای افزایش مقدار دارایی‌تون میجنگید.
2-بازی اعماق
پادشاه دنیای زیر آب از بین رفته، موج های خروشان باید کنترل شن ولی پادشاهی نیست تا اون ها رو سازماندهی کنه. وقتشه هر کس که ادعای قدرت و سیاست داره وارد رقابت برای به دست گرفتن حکومت دنیای تاریک و عمیق اقیانوس ها بشه. قدرتی که تخت پادشاهی به حاکم میده حریفان زیادی رو جلوی مسیر موفقیت شما قرار میده، پس تلاش کنید استراتژی درستی بچینید و از ابزارها و منابع موجودی که دارید استفاده‌ی بهینه داشته باشید.
3- بازی پاورگرید
با زیاد شدن جمعیت بشر، تامین انرژی به یکی از بزرگ ترین مشکلات دولت ها و حکومت ها تبدیل شده. تعدادی از خبره ترین متخصصین برق دور هم جمع شدن تا ایده های خودشون برای تامین بهینه انرژی شهر ها رو به چالش بکشن. توی بازی فکری power grid شما باید بهترین و کم هزینه ترین روش ها برای تولید انرژی و پخش اون رو انتخاب، برنامه ریزی و اجرا کنید.
4-بردگیم فتوسنتز
ما آدم ها تمام طول زندگی برای پول میجنگیم چون اون رو نیازی برای رسیدن به پله های بالاتر میدونیم. اما توی دنیای گیاهان، این موجودات سبز رنگ زندگی همین آدما، نور نقش پول رو ایفا میکنه. گیاهان همونقدر که ما برای پول میجنگیم، برای رسیدن به نور قراره انرژی مصرف کنن. هر گیاهی که به نور بیشتری دسترسی داشته باشه مسیر پیشرفت و رشد راحت تری رو جلوش میبینه.
5-بردگیم شگفتی های شرقی
توی بردگیم شگفتی های شرقی، یک سری جزایر در مشرق زمین وجود داره که شما با گسترش و احداث شعبات تجاری خودتون و حمل و نقل ادویه از طریق کشتی ها به یه عالمه امتیاز و شهرت می رسید. شما به عنوان یک بازرگان در بورد گیم شگفتی های شرقی بهترین فرصت زندگی خودتون رو بدست آورده اید تا به مال و اموال برسید!
6-بردگیم ایمهوتپ
اولین و معروفترین استاد معماری و عمارتگر مصر باستان کسی نبوده جز ایمهوتپ! گفته میشه ایمهوتپ عزیز مسئول ساخت و ساز اولین هرم در مصر “هرم دجسور” در ساغرا و کلا آدم خفنی بوده. سوال اینه که ایا شما میتونید با دستاوردهای اون مرحوم در ساخت و ساز بناهای مختلف در طول تاریخ رقابت کنید ؟ شـما کشـتی هایـی نیـاز داریـد کـه بلوکهـا و سـنگها رو بـه محـل هـای کارگاه سـاختمانی متفـاوت برسـونند ولـی شـما تنهــا کســی نیســتید کــه تصمیــم خواهیــد گرفــت کــه کجــا ایــن کشتیها و محموله هــا ارســال بشن
7-بازی کارتی زیرخاکی
دنیای زیر زمین پر از اسراره؛ یا به گنج پنهانی بزرگی میرسید، یا بخت و اقبال با شما یار نیست و در تله‌ی نفرین گذشتگان اسیر میشید. ولی به ریسک رسیدن به زیرخاکی میارزه
8-بردگیم آخرین ایستگاه
قطار سریع السیری در حال حرکته و جانی خطرناکی رو داره منتقل میکنه. اما توی این قطار، آدمای مختلفی وجود دارن که بعضیا تلاش میکنن محافظین رو از بین ببرن و این جانی رو فراری بدن. باید تا آخرین ایستگاه صبر کرد…
9-بازی فکری وینگسپن
در بازی وینگسپن شما نقش یه پرنده شناس، پژوهش گر پرندگان، پرنده دوست و کلکسیونر پرنده رو دارید که باید تعداد زیادی پرنده رو به زیستگاه خودشون هدایت کنید. توی این بازی هر شخص ماموریت داره با استراژی خودش و با ترکیب کارتهای پرندگان و زیستگاه ها، تعداد بیشتری امتیاز از تخم پرنده ها یا توکنهای غذا و کارت های ماموریت یا پاداش کسب کنه.
10-بردگیم هنر مدرن
 
بردگیم هنر مدرن یه بازیه که توی ۴ دور برگزار میشه و بازیکنا در نقش موزه دارهایی هستند که در تلاشند که به بهترین و مناسب ترین قیمت معامله کنند. حالا توی هر دور بازی، بازیکنا تابلوهایی رو به حراج میذارند و توی پایان هر دور تابلوها فروخته میشه ! هرچی آثار یک هنرمند بیشتر به فروش بره توی اون راند از بازی ارزش و اعتبار هنری اون اثر بیشتر میشه و قیمت اش بالاتر میره
11-بازی فکری مونوپولی
املاک و زمین ها، امروز قدرت محسوب میشن. از مستاجرین خودتون اجاره بگیرید، ملک هاتون رو گسترش بدین، با بقیه مبادله مالی تجاری کنید و سعی کنید در زندان نیوفتید تا زودتر ساختمون هاتون رو بسازید و پول های بانک رو به جیب بزنید.
12-بردگیم استوژیت
 
بازی استوژیت و دیکسیت حرفشون یکیه: هر تصویری توی خواب و رویا که میبینیم رو میشه با بقیه هم به اشتراک بذاریم. فقط کافیه توش غرق شی…
13-بازی فکری کدنیمز
دو جاسوس حرفه‌ای وارد شهر شدن که رقیب همدیگه هستن. هر کدوم یه سری مامور عملیاتی دارن که باید لزوما از طریق تصاویر و رمزها با اونا ارتباط بگیرن. اگر فیلم The Departed براتون جذابه، کدنیمز بازی مخصوص شماست. ذهن خودتون رو به چالش بکشید:
14-بازی فکری زد و بند
غنیمت ها جمع شدند و حالا وقت تقسیم غنایم رسیده؛ اما این وسط یه جنگ داخلی شروع میشه و دوستان و دشمنان با هم زد و بند میکنن. باید با بلوف زدن و گاوبندی با بقیه، حقتون رو از تیم دیگه بگیرید…
15-بازی فکری خدمه (Crew)

یه شرکت فضایی ادعا کرده که در منظومه شمسی، نهمین سیاره رو کشف کرده و به دنبال اثبات اونه. حالا خدمه‌ی فضاپیما و فضانوردان اون باید با یه کار تیمی، اسناد و مدارکی برای این ادعا جمع آوری کنن …
16-بازی فکری چاینا تاون
منطقه چینی ها تقسیم شده و زمین های اون داره به اربابان جدید واگذار میشه. حالا وقتشه که کارخونه ها توی زمین ها ساخته شن تا با این معامله‌ها، درامد هر شخص افزایش پیدا کنه…
17-بازی فکری استاک پایل
بازارهای سهام و بورس در حال نوسان شدیده و تنها کسانی میتونن از این فرصت استفاده کنن که سهم های خودشون رو بشناسن. اگه با چنتا سیگنال میتونید بهترین تصمیم رو بگیرید، وارد بازی بشید…
18- بردگیم کاتان (Catan)
افرادی که به تازگی به جزیره کاتان مهاجرت کردند؛ حالا باید با ساختن جاده، خونه و حتی شهر این جزیره رو توسعه بدن. برای ساختن این چیزا قطعا دست خالی نمیشه این همه کار کرد! برای ساخت و سازهای خودتون باید اونها رو از مناطق حاصل خیز جزیره برداشت کنید. هم چنین نیازهای خودتون رو می تونید از طریق برداشت منبع! مبادله با مهاجران دیگر و یا از بنادر جزیره تامین کنید. اولین بازیکنی که به ۱۰ امتیاز از ترکیب جاده ها خونه ها و شهرها و برخی کارت های امتیاز برسه برنده بازی میشه.
19-بردگیم ریسک (Risk)

ارتش های جهان در حال پیشروی هستند و باید به جنگ ملحق بشیم. سپاه بزرگی در اختیار ماست تا جهان رو فتح کنیم؛ فقط باید علم اصول جنگ، مدیریت نیروها و کمی شانس داشته باشیم…
20-بازی رومیزی کهربا (Splendor)
معامله کردن، همیشه باعث رشد نمیشه. توی بردگیم کهربا باید مراقب طلا و جواهرات‌تون باشید و از اونا بیشتر بسازید تا خرید و فروش براتون ساده تر شه. اینجاست که اشراف زاده ها میان سراغتون…
21-بازی رومیزی عجایب هفتگانه

منابع به شما کمک خواهند کرد تا قلمرو خودتون رو مقتدر تر از قبل بسازید و برای جنگ های بزرگتون آماده بشید. مهم اینه که ساختن عجایب هفتگانه در سرزمینتون، میتونه شانس شما رو چندین برابر کنه…
22-بازی رومیزی  Gloomhaven
مزدوران دست به غارت میزنن؛ ولی این بار دست اونا خیلی باز خواهد بود تا سیاهچاله ها و هیولاهای زره پوش رو در تاریک ترین گوشه‌ی دنیا پیدا و نابود کنن…
بهترین بازی فکری رو از کجا بخریم؟
خب حالا که با یه گوشه از دنیای بزرگ بردگیم آشنا شدیم، وقتشه که این بازی فکری ها رو تهیه کنیم. فروشگاه چترنگ به عنوان بزرگترین و کاملترین فروشگاه بردگیم و بازی رومیزی، بهترین بازی های فکری برای بزرگسالان و کودکان رو به صورت آنلاین در اختیارتون گذاشته و ارسال رایگان به تمام کشور هم داره. حتی شما میتونید خودتون حضورا به چترنگ بیاید و هر بردگیمی که دوس دارید رو اول بازی کنید و بعدش اگه خواستین بخرین. همینه که چترنگ رو به متفاوت ترین و بهترین فروشگاه بازی فکری تبدیل کرده. دنیای بردگیم ها رو دست کم نگیرید 

برای سفر چه بازی های رومیزی را انتخاب کنیم ؟

تاریخ ارسال : 1400/03/05

تا حالا شده بروید مسافرت و شب ها در هتل اقامت کنید و حوصله شما ها سر برود.یا اصلا .به خاطر بدی اقلیم موجود در شهر یا کشور کل روز روز را در هتل بگذرونید.ما می خواهیم در این مقاله به شما همراهان گرامی بازی هایی را معرفی کنیم که همراه خود داشته باشید تا هر زمان که حوصله تان سر رفت بتوانید با بازی کردن آنها انرژی مجدد بگرید. سفر رفتن فقط گشت و گذار در مقصد و دیدن مکان‌های تازه نیست، گاهی وقت گذراندن با دوستان و گفتن و خندیدن لذت بیشتری دارد و چه بهانه‌ای بهتر از یه بازی فکری دسته‌جمعی یا به قول فرنگی‌ها بردگیم که همه رو سر شوق و هیجان بیاره و بتواند که ارتباط های دست جمعی را نزدیک تر بکند. چرا در سفر بردگیم بازی کنیم؟ همونطور که قبلا گفتیم ممکنه زمان‌هایی در سفر باشه که شما در اقامتگاه یا کمپ هستید و برای اینکه از دور هم بودن لذت ببرید بازی فکری در سفر توصیه مناسبیه. گاهی هم در طول مسیر داخل اتوبوس یا قطار باید وقتتون رو بگذرونید و چه چیزی بهتر از یه بازی فکری. بازی هم مثل سفر روحیه کار مشارکتی رو بالا می‌بره و بین آدم‌ها صمیمیت ایجاد می‌کنه پس وقتی این دو یعنی سفر و بازی در کنار هم قرار بگیرن انتظار تولد دوستی‌های عمیق‌تر و اوقات خوشی رو داشته باشید .

 
تا حالا شده بروید مسافرت و شب ها در هتل اقامت کنید و حوصله شما ها سر برود.یا اصلا .به خاطر بدی اقلیم موجود در شهر یا کشور کل روز روز را در هتل بگذرونید.ما می خواهیم در این مقاله به شما همراهان گرامی بازی هایی را معرفی کنیم که همراه خود داشته باشید تا هر زمان که حوصله تان سر رفت بتوانید با بازی کردن آنها انرژی مجدد بگرید.
سفر رفتن فقط گشت و گذار در مقصد و دیدن مکان‌های تازه نیست، گاهی وقت گذراندن با دوستان و گفتن و خندیدن لذت بیشتری دارد و چه بهانه‌ای بهتر از یه بازی فکری دسته‌جمعی یا به قول فرنگی‌ها بردگیم که همه رو سر شوق و هیجان بیاره و بتواند که ارتباط های دست جمعی را نزدیک تر بکند.
چرا در سفر بردگیم بازی کنیم؟
همونطور که قبلا گفتیم ممکنه زمان‌هایی در سفر باشه که شما در اقامتگاه یا کمپ هستید و برای اینکه از دور هم بودن لذت ببرید بازی فکری در سفر توصیه مناسبیه. گاهی هم در طول مسیر داخل اتوبوس یا قطار باید وقتتون رو بگذرونید و چه چیزی بهتر از یه بازی فکری.
بازی هم مثل سفر روحیه کار مشارکتی رو بالا می‌بره و بین آدم‌ها صمیمیت ایجاد می‌کنه پس وقتی این دو یعنی سفر و بازی در کنار هم قرار بگیرن انتظار تولد دوستی‌های عمیق‌تر و اوقات خوشی رو داشته باشید
بهترین بازی در سفر چه ویژگی‌هایی داره؟
اگر بخواید یه بازی رومیزی همراه خودتون به سفر ببرید باید به چند تا نکته دقت کنید.
جا دادن یه جعبه بردگیم بزرگ تو کوله پشتی یا گوشه چمدون کار راحتی نیست. مطمئنا بازی فکری‌هایی که صفحه‎‌های بزرگی دارن و مهره‌هایی که ممکنه گم بشن تو سفر براتون جز دردسر چیزی نداره. اما یه بازی فکری که تو جیب هم جا میشه چی؟ بازی رومیزی که ابزارش فقط کارت بازیه، مطمئنا انتخاب هوشمندانه‌تری هست.
نکته بعدی درجه سختی بازی. بهترین بازی مسافرتی اونیه که هر کسی بتونه اون رو بازی کنه، چه کسی که قهرمان بازی فکریه چه کسی که دفعه اولشه اسم بردگیم رو می‌شنوه.
به رده سنی بازی‌ها دقت کنید، بازی رومیزی که رنج سنی بیشتری رو در بر بگیرد باعث میشه همه افراد گروه ازش لذت ببرن
یادتون نره شما تو مسافرت وقت ندارید یه کارگاه آموزشی چند ساعته برای گروه بذارید، پس بازی‌ای انتخاب کنید که سریع بشه روش بازی رو به بقیه یاد داد.
معمولا روی جعبه‌ برد گیم ها زمان حدودی بازی نوشته شده، بازی‌هایی که خیلی طولانی هستند به‌درد سفر نمی‌خورن چون بیشتر اوقات شما می‌خواید بعد از اجاره ویلا ، وقت‌های کوتاه بین گشت‌هاتون رو با این بازی ها پر کنید.
معرفی بهترین بازی فکری مخصوص سفر
حالا ما یه لیست از بردگیم‌های مناسب سفر با تمام ویژگی‌هایی که گفتیم براتون نوشتیم که می‌تونید با کلیک روی اسم هر کدوم، وارد صفحه مربوطه بشید و اطلاعات کاملش رو بخونید.
بازی کارتی ناشتایی (Sushi Go)
رده سنی: 8+
تعداد نفرات: 2-5 نفره
درجه سختی: 1.2 از 5
مدت زمان بازی: 15 دقیقه
در این بازی شما باید از بین 108 کارت خوراکی بهترین و مقوی‌ترین صبحانه رو انتخاب کنید تا بیشترین امتیاز برای شما باشه. بازی ناشنایی قوانین ساده‌ای داره که همه می‌تونن در کوتاه‌ترین زمان یادش بگیرن که این ویژگی مناسب یک بازی سفر خوبه
بازی گربه های انفجاری (Exploding Kittens)
رده سنی: 8 +
تعداد نفرات: 2-5نفر
درجه سختی: 1.1 از 5
مدت زمان بازی: 20 دقیقه
در این بازی فکری باید مراقب باشید تا منفجر نشید یا از کارت خنثی کننده بمب به‌درستی استفاده کنید. البته قوانین دیگری هم در بازی وجود داره که میتونید بعد از انفجار یک فرصت مجدد بگیرید
بازی کارتی مایند(mind)
رده سنی: 8+
تعداد نفرات: 2-4 نفر
درجه سختی: 1.1از 5
مدت زمان بازی: 20 دقیقه
این بازی شامل تعداد زیادی کارت و یک بازی همکاری مشترک و تیمی حساب میشه، یعنی یا همه برنده میشن یا هیچ‌کس. به همین خاطر بهترین بازی مسافرت هست
Unoبازی کارتی
رده سنی: 8+
تعداد نفرات: 2-10 نفر
درجه سختی: 1.1از 5
مدت زمان بازی: 30 دقیقه
این یک بازی مدیریت کارته، یعنی بازیکنی که کارت‌های دستش زودتر خالی بشه، برنده است. بردگیم اونو مشابه بازی هفت خبیثه و می‌تونه بهترین بازی سفر باشه چون خیلی‌ها از قبل باهاش آشنایی دارن
بازی فکری سالاد امتیاز (Point Salad)
رده سنی: 8+
تعداد نفرات: 2-6 نفره
درجه سختی: 1.1 از 5
مدت زمان بازی: 15 تا 30 دقیقه
توی بردگیم سالاد امتیاز هر کارت یک ماده غذایی خاص رو ارائه میده. برای کسب امتیاز توی این بازی رومیزی بیشتر از 100 روش مختلف وجود دارد که وجود 108 کارت سبزیجاتی که برای بازی طراحی شده یکی از نکات قابل توجه. همین مساله باعث پرطرفدار بودن این بازی شده
بازی رومیزی و کارتی شاه دزد وزیر
رده سنی: 12+
تعداد نفرات: 3-6 نفره
درجه سختی: 1.5 از 5
مدت زمان بازی: 10 تا 30 دقیقه
بردگیم شاه دزد وزیر، یک بازی کلاسیکه و نقش مخفی در سبک بلوف زنی که در طول بازی بازیکنان در یکی از نقش های شاه، دزد، وزیر، جلاد، داروغه و رعیت هستن. بازی در حالتی که تمامی سکه‌های وسط (بانک) تمام بشه فورا به پایان می‌رسه و بازیکنی که بیش‌ترین سکه رو داره بازی رو می‌بره. این بازی فکری یکی از مناسب‌ترین بازی‌های مسافرته که میشه بارها انجامش داد
بازی بردگیم ویروس (Virus)
رده سنی: 8+ سال
تعداد نفرات: 2-6 نفر
درجه سختی: 1.9 از 5
مدت زمان بازی: 20 تا 40 دقیقه
بازی فکری ویروس یه بازی کارتی بامزه است که باید تو اون زنده بمونید تا برنده باشید. توی سفر بازی‌های خنده‌دار طرفدارهای بیشتری دارد
 رومیزی فوتبال بزنیم (Wannabe Football)  
رده سنی: 8+
تعداد نفرات: 2-4 نفره
درجه سختی: 1.3 از 5
مدت زمان بازی: 15 دقیقه
همیشه فوتبال آدم‌ها رو به هیجان میاره اما وقتی زمین چمن و توپی در کار نیست با یه بازی فکری و چند تا کارت هم میشه این هیجان رو تجربه کرد. بهترین بازی مسافرت برای پاس دادن، دریبل کردن و گل زدن در حالی که روی زمین نشستید، می‌تونه همین بازی رومیزی فوتبال بزنیم باشه.
فروشگاه چترنگ با ارائه هر نوع بازی برای هر سلیقه ای میتونه در تمام اوقات روز، برای شما لحظات خوشی رو رقم بزنه. شما میتونید با مراجعه به وبسایت چترنگ، تمام بردگیم های موجود در بازار رو مطالعه کنید و برای خرید بردگیم از همون طریق اقدام کنید؛ هر جای ایران که باشید به دستتون میرسه. حتی اگر دوست داشته باشید میتونید به فروشگاه چترنگ در خیابان طالقانی سر بزنید و کاملا رایگان فقط بازی کنید!!


صفحه 9 از 9